საქართველო ფარცხნალი სოფ |
სამუშაო ადგილი | საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო ინსტიტუტის დირექტორი, სასოფლო სამეურნეო კათედრის დოცენტი. უმაღლესი ეკონიმიკური განათლებით. |
ნასამართლობა | საკუთარი სიტყვებით ნასამართლევი არ ყოფილა. | |
დაპატიმრების თარიღი | 01.11.1937 | |
სხდომის თარიღი | 25.12.1937 | |
მომხსენებელი | მომხსენებელი _ ზელენცოვი | |
რომ 1936 წლიდან იყო არალეგალური კ/რ მავნებლურ-ძირგამომთხრელი და დივერსიულ-ტერორისტული მემარჯვენე ორგანოზაციის წევრი, რომელშიც გადაბირებულ იქნა პირადად ცენტრის წევრის _ შ. მათიკაშვილის მიერ. მათიკაშვილის დავალებით სასოფლო-სამეურნეო ინსტიტუტში ახორციელებდა კ/რ ძირგამომთხრელ და გადაბირებით სამუშაოს. აფერხებდა მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადების პროცესს, რომელიც აუცილებელი იყო სოფლის მეურნეობის შემდგომი განვითარებისთვის, აგრეთვე აფერხებდა სტუდენტთა სასწავლო პრაქტიკის ორგანიზებას, სამეცნიერო-კვლევით მუშაობას პროფესორ-მასწავლებლების შემადგენლობაში, სტუდენტთა უზრუნველყოფას სტაბილური სასწავლო პროგრამებით, გეგმებითა და სახელმძღვანელოებით. პირადად გადიბირა ცენტრში შალვა ქორიძე, აკაკი კალაძე, სამსონ მურვანიძე. დაავალა მათ ეწარმოებინათ კ/რ გადაბირებითი საქმიანობა ინსტიტუტის მომუშავე ,,უკმაყოფილო" პარტიის წევრებს შორის. მალავდა პარტიისგან საკუთარ კ/რ "მემარჯვენე" საქმიანობას. წაყენებულ ბრალდებებში თავი დამნაშავედ ცნო.
მუხლი | 58-8, 58-11. | |
პარტიის წევრი 1916 წლიდან, გარიცხეს დაპატიმრების გამო. ნათესავებს განუცხადეს, რომ გარდაიცვალა გულის სკლეროზით 26.12.1942 წელს. სიკვდილი დარეგისტრირებულია ქ. თბილისის კალინინის რ-ნის მმაჩი-ს ბიუროში 08.04.1957 წელს, აქტი # 114.

Грузия Парцхнали с. |
Место работы | Директор Сельхоз. института Грузии и доцент кафедры сельско/хозяйственных наук. Образование высшее - экономическое. |
Судимость | Со слов, ранее не судимый. | |
Дата ареста | 01.11.1937 | |
Дата заседания | 25.12.1937 | |
Докладчик | Зеленцов | |
Участвовали | Гоглидзе, Церетели,Талахадзе, Морозов |
в том, что с 1936 года состоял членом к-р нелегальной вредительско-подрывной и диверсионно-террористической организации "правых", куда был завербован лично членом центра Матикашвили Ш. Тогда же по его заданиям проводил к-р подрывную и вербовочную работу по с/х Институту. Срывал дело подготовки кадров высокой квалификации, необходимых для развитея сельского хозяйства, дело организации учебной практики студентов, научно-исследовательское дело среди профессорско-преподавательского состава, снабжения студентов стабильными программами, планами и учебниками. Лично завербовал: Коридзе Шалву, Каладзе Акакия и Муранидзе Самсона, дав им задание также развернуть к-р вербовочную работу среди "недовольных" патийцев института. Свою принадлежность к к-р нелегальной организации "правых" и к-р подрывную вербовочную работу скрывал от партии. В предъявленном обвинении виновным себя признал.
Статья | 58-8, 58-11. | |
Член ВКП(б) с 1916 г., исключен в связи с арестом. Состоит на воинском учете КП-10. Родственникам объявлено, что умер 26.12.1942 г. от склероза сердца. Смерть зарегистрирована в бюро ЗАГСа Калининского р-на г. Тбилиси 08.04.1957 г., акт № 114.