განათლება | არასრული უმაღლესი | |
ნასამართლობა | დაპატიმრებული იყო 1935 წლის 30 ივნისს. სსრკ-ის შინსახკომის საგანგებო თათბირმა მიესაჯა 5 წლით პატიმრობა კონტრრევოლუციურ საქმიანობისთვის 1936 წლის 3 იანვარს. ამიერკავკასიის ფედერაციის შინსახკომის უფროსის მოადგილის 17.01.1936 წლის დადგენილებით # 88571, საგანგებო თათბირის გადაწყვეტილების შესრულება შეჩერებული იყო. ამიერკავკასიის ფედერაციის შინსახკომის 22.04.1936 წლის დადგენილებით, საქმე გეგეჭკორის მიმართ შეწყვეტილი იყო და ის გაათავისუფლეს გაუსვლელობის ხელწერილით, საგანგებო თათბირის მიერ საქმის შეწყვეტის გაფორმებამდე. გათავისუფლდა 1936 წლის 23 აპრილს ორდერით # 126. | |
დაპატიმრების თარიღი | 02.08.1937 | |
სხდომის თარიღი | 09.11.1937 | |
მომხსენებელი | მომხსენებელი - მიკი | |
მონაწილეობდნენ | თავმჯდომარე - შინსახ. კომისარი, 2 რანგის კომისარი გოგლიძე, წევრები: შინსახკომის მუშათა და გლეხთა მილიციის სამმართველოს უფროსი, მაიორი წერეთელი, რესპუბლიკის პროკურორი ტალახაძე, მდივანი - შინსახკომის მე-8 განყოფილების უფროსი, კაპიტანი მოროზოვი. |
რომ 1928-1934 წწ., გერმანიაში სწავლის პერიოდში, გადაბირებულ იქნა კ/რ ფაშისტურ დივერსიულ-ტერორისტულ ჯაშუშურ ორგანიზაციაში, აგრეთვე, ერთ-ერთი უცხოური ქვეყნის დაზვერვის აგენტის მიერ გადაბირებულ იქნა ტერორისტულ-ჯაშუშური საქმიანობისათვის. 1934 წ., დაბრუნების შემდეგ, ხსენებული ორგანზაციის დავალებით, ეწეოდა საქმიანობას ამ ორგნიზაციის გეგმის მიხედვით, ასევე მოსამზადებელ სამუშაოებს საქართველოს სსრ კპ(ბ) ცენტრალური კომიტეტის მდივნის ამხ. ლ. ბერიას წინააღმდეგ ტერორისტული აქტის განსახორციელებლად.
მუხლი | 58-1-a, 58-8, 58-11 | |
დახვრეტის თარიღი | 10.11.1937 |
ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის სამხედრო ტრიბუნალის 23.11.1956 წლის განჩინებით # 2354/н, სამეულის გადაწყვეტილება გაუქმებულია და საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის შემადგენლობის არარსებობის გამო.

Образование | незаконченное высшее | |
Судимость | Был арестован 30.06.1935 г. и осужден Особым совещанием НКВД СССР от 03.01.1936 г. за к-р деятельность на 5 лет. На основании постановления Зам НКВД ЗСФСР от 17.01.1936 г. № 88571 выполнение решения ОСО приостановлено. Постановление НКВД ЗСФСР от 22.04.1936 г.: Дело в отношении Гегечкори прекратить и впредь до оформления ОСО прекращения дела - освободить под подписку о невыезде. Освобожден 23.04.1936 г. по ордеру № 126. | |
Дата ареста | 02.08.1937 | |
Докладчик | Докладчик: Микк | |
Участвовали | Председатель – нарком внудел ГССР, комиссар 2 ранга Гоглидзе, члены: начальник УРКМ НКВД ГССР, майор Церетели, прокурор ГССР Талахадзе, секретарь – начальник 8 Отдела НКВД ГССР, капитан ГБ Морозов. |
в том, что будучи с 1927 по 1934 г. на учебе в Германии был завербован там в к-р фашистскую диверсионно-террористическую шпионскую организацию, также был завербован для террористической шпионской работы агентом некой иностранной разведки. По возвращении в 1934 г. Гегечкори по заданию названной организации проводил работу в духе названной организации, а также подготовительную работу к совершению террористического акта над секретарем ЦК КП(б) Гр. т. Л. Берия.
Статья | 58-1-a, 58-8, 58-11 | |
Определением № 2354/н Военного трибунала ЗакВО от 23.11.1956 г. решение Тройки отменено и дело прекращено за отсутствием состава преступления.