განყოფილება | საქართველოს სსრ-ის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის ყაზბეგის რაიგანყოფილება | |
რომ იყო უკმაყოფილი თავისი კერძო და მატერიალური მდგომარეობით, მტრულად განწყობილი კოლმეურნეობისა და პარტიული ხელმძღვანელობის მიმართ და 1937 წლის დასაწყისში ანტონ ფოცხვერაშვილმა (ყაზბეგის რაიკომის მდივნის ყოფილი მოადგილე) გადაიბირა კ/რ მემარჯვენე ორგანიზაციაში. იყო ყაზბეგის რ-ნში მოქმედე მემარჯვენე ორგანიზაციის აქტიური წევრი. ორგანიზაციას ხელმძღვანელობდა ყაზბეგის რაიკომის ყოფილი მდივანი შ. ნამგალაძე, რომლის დავალებითაც გააწევრიანეს ორგანიზაციაში. ახორციელებდა გადაბირებით საქმიანობას. როგორც ორგანიზაციის წევრმა, კ/რ საქმიანობისთვის ნამგალაძისგან მიიღო მატერიალური გასამრჯელო 1400 მან. ბურდული მავნებლური საქმიანობისთვის მიმაგრებული იქნა სიონის სოფსაბჭოში, სადაც ჩაშალა საგაზაფხულო სასოფლო სამეურნეო სამუშაოები, რაც თავადაც აღიარა 8.09.1937 წელს მიცემულ ჩვენებაში (მიუთითა, რომ ეს გააკეთა ფოცხვერაშვილის დავალებით). ამავე დროს, მემარჯვენე ტერორისტული ორგანიზაციის დავალებით ეწეოდა მავნებლურ საქმიანობას, როგორც პროკურორი. კერძოდ, უკანონოდ წყვეტდა საქმეებს, რომლებიც აღძრული იყო ხალხის მტრების წინააღმდეგ. ესენი იყვნენ კ/რ მემერჯვენეები: კ. ხინჩაგოვი, შ. ჩოპიკაშვილი, ა. კაზალიკაშვილი, მ. კიკნაძე, რაც დამოწმებულია პროკურატურის შესაბამისი აქტით. ჩამოთვლილი პირები პასუხისგებაში იყვნენ მიცემული სოფლის მეურნეობაში მავნებლობისა და ომის დროს ცხენების რაოდენობის აღრიცხვის ჩაშლისთვის, რომელსაც ატარებდა დუშეთის რაიონული სამხედრო კომისარიატი ა. წ. ივნისსა და ივლისში. დღეს ისინი დაპატიმრებული არიან და საქ. სსრ შისახკომის სამეულის მიერ მისჯილი აქვთ დახვრეტა. ყაზბეგის რაიონში მემარჯვენეთა კ/რ ტერორისტული ჯგუფის ხელმძღვანელის, შ. ნამგალაძის მითითებით მან არ გასცა სანქცია დამნაშავე კრიმინალური ელემენტების კანონიერ დაჭერაზე, რაც დაადასტურა კიდევ თავის ჩვენებაში 08/09-1937 წელს. ა. გ. ბურდულისთვის წაყენებული ბრალდება დადასტურებულია კ/რ საქმიანიბისთვის დაპატიმრებული ა. ფოცხვერაშვილის, შ. ნამგალაძის, შ. ანდღულაძის, შ/ პაიჭაძის, ი. დათეშვილისა და დ. ყაზბეგის ჩვენებებით.
მუხლი | 58-8, 58-11, 58-12 | |
1926 წ-დან სკპ(ბ) წევრი, პარტიიდან გარიცხეს 1937 წ. კ/რ საქმიანობისთვის. ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის სამხედრო ტრიბუნალის 20.07.1956 წლის განჩინებით # 1570/н, სამეულის გადაწყვეტილება გაუქმებულია და საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის შემადგენლობის არარსებობის გამო. ნათესავებს განუცხადეს, რომ გარდაიცვალა ტვინში სისხლჩაქცევით 29.12.1942 წელს. სიკვდილი დარეგისტრირებულია ყაზბეგის რ-ნის მმაჩი-ს ბიუროში 02.10.1957 წელს, აქტი # 1.

Дата ареста | 01.09.1937 | |
в том, что он, Бурдули А., будучи недовольным на свое личное и материальное положение, враждебно настроенным против колхозов и партийного руководства, в начале 1937 года был завербован в к-р организацию правых бывшим заместителем секретаря Казбекского РАЙКОМа КП(б) Грузии, Поцхверашвили Антоном и являлся одним из активных членов к-р организации правых в Казбегском районе, возглавляемой бывшим секретарем Казбекского РАЙКОМа КП(б) Грузии Намгаладзе Ш., по заданию которого и был завербован в к-р организацию правых. Как член организации, получил материальную помощь за свою к-р деятельность от врага народа Намгаладзе Ш. - 1400 рублей. Бурдули, как член к-р организации правых, с целью вредительства был прикреплен к Сионскому сель/совету для ведения весенней посевной компании и заготовок по району, каковые сорвал, что и сам подтвердил в своем показании от 8/09-37 г., указав, что это он сделал по заданию Поцхверашвили А. Кроме того, он, как прокурор, проводил по заданию террорганизации правых вредительство в своей непосредственной работе, т. е. в Казбекской прокуратуре, выразившееся в том, что он незаконно прекращал дела по преступной деятельности врагов народа - членов к-р тергруппы правых: Хинчагова К., Чопикашвили Ш., Казаликашвили А., Кикнадзе М., что подтверждено соответсвующим актом Прокуратуры. Перечиселнные лица привлекались за вредительсвто в сельском хозяйстве и умышленный срыв переучета конского поголовья на военное время, каковой проводил Душетский рай. военкомат в июне и июле месяцах с/ года, дела их были прекращены Бурдули Александром, ныне арестованы и осуждены органом НКВД ГССР к расстрелу. По указанию руководителя к/р тергруппы правых в Казбекском районе, Намгаладзе Ш., не давал санкции на законные аресты преступно-уголовного эелемента, что и сам подтвердил в своем показании от 08/09-37 г. Предъявленное обвинение Бурдули А. Г. подтверждено показаниями арестованных за к/р деятельность Поцхверашвили А., Намгаладзе Ш., Андгууладзе Ш., Пайчадзе И., Датешидзе С. и Казбеки Д. Сам обвиняемый Бурдули в предъявленных ему обвинениях признал себя виновным полностью.
Статья | 58-8, 58-11, 58-12 | |
Из крестьян-бедняков. Член ВКП(б) с 1926 г., исключен в 1937 году за к- деятельность. Определением № 1570/н Военного трибунала ЗакВО от 20.07.1956 г. решение Тройки отменить и дело прекартить за отсутствием состава преступления. Объявлено - умер 29.12.1942 г. от кровоизлияния в мозг. Смерть зарегистрирована в бюро ЗАГСа Казбегского р-на 02.10.1957 г., акт № 1.