დაბადების თარიღი | 1902 | |
სამუშაო ადგილი | დაპატიმრებამდე მუშაობდა ალმა-ატას სამხარეო კომიტეტის სასოფლო-სამეურნეო განყოფილებაში. |
დაპატიმრების თარიღი | 21.03.1937 | |
სხდომის თარიღი | 13.09.1937 | |
მონაწილეობდნენ | მატულევიჩი, ზარიანოვი, ჟიგური, კოსტიუშკო. |
1937 წლის 21 მარტს დააპატიმრა საქ. სსრ შინსახკომმა. ო.ბ. კომახიძის დაპატიმრებას საფუძვლად უდევს სხვა საქმეებზე ბრალდებულების ა.ს. ბრეიტმანის, პ.ს. აღნიაშვილისა და გერმანე გიორგის ძე მათითაშვილის მიცემული ჩვენებები, რომ 1923 წლიდან იყო კ/რ ტერორისტული ტროცკისტული ორგანიზაციის აქტიური წევრი და დაპატიმრებამდე თვალთმაქცურად მალავდა თავის კ/რ შეხედულებებს. გამოძიებისას თავად ო.ბ კომახიძემ თავი დამნაშავედ არ სცნო. სსრკ უზენაესი სასამართლოს სამხედრო კოლეგიის გამსვლელი სესიის 12 (?)/09-1937წ. განჩინებით, ო.ბ. კომახიძეს მიესაჯა სასჯელის უმაღლესი ზომა - დახვრეტა, თუმცა მან არც სასამართლოზე სცნო თავი დამნაშავედ. განაჩენი მოყვანილ იქნა სისრულეში 14/09-1937წ. ქ. თბილისში.
მუხლი | 58-8 | |
დახვრეტის თარიღი | 14.09.1937 |
სკკპ(ბ) წევრი 1917 წლიდან. მოხსნილია აღრიცხვიდან სსრკ-ის უზენაესი სასამართლოს სამხედრო კოლეგიის 13.08.1955 წლის განჩინების # 4н-03543/56 საფუძველზე, საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო.

Образование незаконченное среднее
Был арестован 21 марта 1937 г. НКВД Грузинской ССР. Основанием ареста Комахидзе О. Б. послужили показания обвиняемых по другим делам Брейтман А. С., Агниашвили П. С. и Матиташвили Германа Георгиевича о том, что с 1923 г. состоял активным членом контрреволюционной треррористической троцкистской организации и что до ареста двурушнически скрывал свои контрреволюционные взгляды. На следствии сам Комахидзе О. Б. в предъявленном обвинении виновным себя не признал. Комахидзе О. Б. выездной сессией Военной коллегии Верховного суда СССР 12 (?)/09-1937 г. осужден к ВМН, хотя он и на суде виновным себя не признал. Приговор в отношении Комахидзе О. Б. приведен в исполнение 14/09-1937 г. в гор. Тбилиси.
Статья 58-8
Дата расстрела 14.09.1937
Бывший член ВКП(б) с 1917 г. Снят с учета на основании определения Военной коллегии верховного суда СССР № 4н-03543/56 от 16.05.1956 г. дело прекращено за отсутствием состава преступления.