| დაბადების თარიღი | 1887 | |
| სამუშაო ადგილი | დაპატიმრების მომენტში მუშაობდა მოსკოვის "მწვანე თეატრის" რეჟისორად. იქამდე მუშაობდა ჯერ რუსთაველის თეატრის რეჟისორად, შემდეგ მთავარ რეჟისორად და სამხატვრო ხელმძღვანელად. საქართველოს კპ(ბ) ცკ და სკს 1935 წლის 13 სექტემბრის დადგენილებით გათავისუფლდა. |
| ნასამართლობა | ადრე ნასამართლევი არ ყოფილა. | |
| დაპატიმრების თარიღი | 19.11.1936 | |
| სხდომის თარიღი | 28.06.1937 | |
| მონაწილეობდნენ | მატულევიჩი, ორლოვი, ჟდანი, ბატნერი |
რომ იყო ზინოვიევ-ტროცკისტული ტერორისტული ორგანიზაციის აქტიური მონაწილე, რომელმაც განახორციელა კიროვის მკვლელობა და ამზადებდა შემდგომ წლებში ტერაქტებს საბჭოთა მთავრობისა და პარტიის ხელმძღვანელთა წინააღმდეგ. 1932 წელს, იყო რა გადაბირებული კ/რ ორგანიზაციაში, ეწეოდა მავნებლურ კ/რ საქმიანობას კულტურულ ფრონტზე. აიღო შეფობა სხვა რესპუბლიკების ნაციონალურ თეატრებზე და ამ შირმის უკან შექმნა კონსპირაციული სამხედრო მეამბოხეთა ჯგუფები ბაქოში, სოხუმში, სტალინირში, გროზნოსა და საქართველოს მთელ რიგ რაიონებში. ამ ჯგუფების ორგანიზატორებად ახმეტელმა გადმოიბირა 36 ადამიანი. კ/რ ორგანიზაციის დავალებით ახმეტელმა შექმნა ქ. თბილისში, რუსთაველის თეატრში ტერორისტული ჯგუფი ბერიას წინააღმდეგ ტერაქტის განსახორციელებლად. 1935 წლის ნოემბერში ახმეტელი ჩავიდა მოსკოვში, მოსკოვის თეატრებში ტერორისტული ჯგუფების შესაქმნელად და სპექტაკლის დროს სტალინის წინააღმდეგ ტერორისტული აქტის განსახორციელებლად. მთელი კ/რ მოღვაწეობის მანძილზე ახმეტელი დაკავშირებული იყო საქართველოს კ/რ ცენტრის აქტიურ მონაწილესთან ლიდია გასვიანთან, რომელსაც 1935 წელს მოსკოვში გამგზავრების წინ გადასცა მის მიერ რუსთაველის თეატრში შექმნილი ტერორისტული ჯგუფი. ამის გარდა, 1935 წელს ახმეტელი ჩაბმულ იქნა ჟაშუშურ საქმიანობაში ერთ-ერთი უცხოური სახელმწიფოს მზვერავის, რადომსკის მიერ.

| Дата рождения | 1887 | |
| Место работы | В момент ареста работал режисером "Зеленого Театра" в Москве. Ранее работал режисером театра Руставели, а затем Главным режисером и художественным руководителем. По постановлению СНК и ЦК КП(б) Грузии от 13 сентября 1935 года Ахметели с театра был снят. |
| Судимость | Ранее не судимый. | |
| Дата ареста | 19.11.1936 | |
| Дата заседания | 28.06.1937 | |
Ахметели был признан виновным в том, что он являлся активным участником контрреволюционной троцкистско-зиновьевской террористической организации, совершившей убийство С. М. Кирова и подготовлявшей в последующие годы теракты против руководителей Партии и Советского правительства. Будучи завербован в 1932 году в контрреволюционную организацию, Ахметели проводил вредительскую контрреволюционную работу на культурном фронте. Беря шевство над национальными театрами других республик, Ахметели под этой ширмой закоспирированные боевые повстанческие группы в Баку, Сухуми, Грозном, Сталинире и целом ряде районов Грузии. В качестве организаторов боевых повстанческих групп Ахметели было завербовано 36 человек. По заданию контрреволюционной организации Ахметели создал в гор. Тбилиси, в театре им. Руставели террористическую группу для совершения терракта против Берия. В ноябре 1935 г. Ахметели прибыл в Москву для создания в московских театрах террористических групп и организации во время спектакля террористического акта против тов. Сталина. На протяжении всей конрреволюционной деятельности Ахметели был организоционно связан с активным участником контреволюционного центра Грузии Гасвиани Лидией, которой Ахметели перед своим выездом в 1935 году в гор. Москву, передал террористическую группу, созданную им при театре им. Руставели. Кроме того, Ахметели в 1935 году был привлечен к шпионской деятельности разведчиком одного из иностранных государств - Радомским.