საქართველოს სსრ, ყიფიანის ქ. № 10 ქ. თბილისი |
| სამუშაო ადგილი | სპეციალობა არ გააჩნია. მუშაობდა კოლმეურნეობაში „წითელი ოქტომბერი“. აღმოსავლეთ საქართველოს ეთნოგრაფიული გუნდის ყოფილი მომღერალი. |
| ნასამართლობა | წარსულში არ იყო ნასამართლევი. | |
| დაპატიმრების თარიღი | 11.11.1936 | |
| განყოფილება | საქართველოს სსრ-ის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის თბილისის რაიგანყოფილება | |
| სხდომის თარიღი | 01.07.1937 | |
| მონაწილეობდნენ | მატულევიჩი, ორლოვი, ჟდანი, ბატნერი. |
რომ იყო კონტრრევოლუციური ტროცკისტული ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრი. ესწრებოდა არალეგალურ ტროცკისტულ შეკრებებს. 18.09-1936 წელს მონაწილეობდა ივანე მჭედლიშვილის ბინაზე გამართულ კონტრრევოლუციური ტროცკისტულ-მენშევიკული ახალგაზრდული ორგანიზაციის წევრთა გაერთიანებულ არალეგალურ სხდომაში, სადაც გაჟღერდა ინფორმაცია ორგანიზაციის წევრთა დაპატიმრებასთან დაკავშირებით შექმნილი მდგომარეობის შესახებ. წაყენებული ბრალდება ზ. მჭედლიშვილმა აღიარა ნაწილობრივ, ამავდროულად იგი სხვა ბრალდებულებმა ამხილეს. დააპატიმრეს 11.11-1936 წ. სსრკ უზენაესი სასამართლოს სამხედრო კოლეგიის გამსვლელმა სესიამ მიუსაჯა თავისუფლების აღკვეთა 10 წლით, 5 წლით უფლების აყრით, პირადი ქონების კონფისკაციით. განთავისუფლებულ იქნა 11.11-1946 წელს სასჯელის ვადის მოხდის შემდეგ ("ნორილლაგის" (ნორილსკის ბანაკების) უწყება 09.01-1947 წ.).
| მუხლი | 17-58-8, 58-11 | |
ბარათი შედგენილია ნორილსკის შრომითი ბანაკების ინსპექტორის, გაევის მიერ. სსრკ-ს უზენაესი სასამართლოს სამხედრო კოლეგიის 14.03-1961 წლის განჩინებით 01.07-1937 წლის განაჩენი გაუქმებულია, საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო.

Грузинская ССР Сагареджойский район Какабети с. |
| Место работы | Без специальности. Работал в колхозе "Красный октябрь" колхозником. Бывший певец Этнографического хора Восточной Грузии |
| Судимость | Ранее не судимый | |
| Дата ареста | 11.11.1936 | |
| Отделение НКВД | Тбилисский РО НКВД ГССР | |
| Дата заседания | 01.07.1937 | |
| Участвовали | Матулевич, Орлов, Ждан, Батнер. |
в том, что являся членом к-р троцкистской молодежной организации, посещал нелегальные троцкистские собрания, 18/09-1936 г. участвовал на нелегальном сборище членов объединенной к-р троцкистско-меншевистской организации на квартире у Мчедлишвили Ивана, где состоялась информация о создавшемся положении в связи с арестом членов организации. В предъявленных обвинениях Мчедлишвили З. признался частично, но изобличен поаказаниями других обвиняемых. Арестован 11/11-1936 г. Осужден выездной сессией Военной коллегии Верховного суда СССР 01/07-1937 г. на срок деять лет с поражением политических прав на 5 лет с конфискацией имущества. Освобожден 11/11-1946 г. по отбытию срока (по извещению Норильлага 09/01-1947 г.)
| Статья | 17-58-8, 58-11 | |
Катрочка составлена инспектором Норильского трудового лагеря Гаевым. Определением ВК В/суда СССР от 14/03-1961 г. приговор от 01/07-1937 г. отменен, дело прекращено за отсутстсвием состава праступления.