რუსეთი პოკოინოე სოფ. (ბუდიონოვის რ-ნი) |
სამუშაო ადგილი | წოდებით კაპიტანი. დაპატიმრებამდე იყო საქართველოს რესპუბლიკის ადგილობრივი მრეწველობის სახალხო კომისარიატის პასუხისმგებლობის შემსრულებელი. წითელ არმიაში 1920 წლიდან 1937 წლამდე იყო დემობილიზებული 243 მუხლის "ბ" პუნქტის მიხედვით. |
დაპატიმრების თარიღი | 13.04.1938 | |
განყოფილება | ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის განსაკუთრებული განყოფილება | |
სხდომის თარიღი | 09.10.1938 | |
მომხსენებელი | სერიკოვი | |
მონაწილეობდნენ | გოგლიძე, ჩარკვიანი, ტალახაძე |
რომ იყო კ/რ ორგანიზაციის აქტიურ მონაწილე, რომელმაც 01.12.1934 წელს განახორციელა ს.მ. კიროვის მზაკვრული მკვლელობა და შემდგომ წლებში გეგმავდა ტერაქტებს სკკპ(ბ)-ს და საბჭოთა ხელისუფლების ხელმძღვანელთა წინააღმდეგ. 1936 წლიდან შედიოდა კ/რ ტროცკისტულ სამხედრო ორგანიზაციაში, რომლის მიზანიც საბჭოთა ხელისუფლების დამხობა და კაპიტალიზმის აღდენა იყო. მავნებლობდა კ/რ ორგანიზაციის შესაკრებად და იბირებდა კ/რ ორგანიზაციაში ახალ წევრებს. თავი დამნაშავედ სცნო.
მუხლი | 58-10, 58-8, 58-11, 58-1-b | |
დახვრეტის თარიღი | 10.10.1938 |
დენიკინის არმიაში მსახურობდა მწერლად. სკპ(ბ) პარტიიდან გაირიცხა ლოთობისა და ყოფითი გახრწნილობის გამო. მოათავსეს თბილისის ციხეში. ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის სამხედრო ტრიბუნალის 02.07.1957 წლის განჩინებით # 363/н, საქართველოს სსრ-ის შინსახკომის სამეულის 09.10.1938 გადაწყვეტილება გაუქმდა და საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო. 120, 121, 122 ოქმი.

Покойное с. (Буденовский р-н)
Место работы До ареста- Ответ. исполнитель Стройснабсбыта Наркоместпрома ГССР. В Кр. армии с 1920 по 1937 г. демобилизован по п."б" 243 ст.
Дата ареста 13.04.1938
Отделение НКВД Особый Oтдел Зак.ВО НКВД ГССР
Дата заседания 09.10.1938
Докладчик Сериков
Участвовали Гоглидзе , Талахадзе, Чарквиани
в том, что: Являлся активным участником к/р организации, осуществившей 1.12.1934 г. злодейское убийство С.М. Кирова и посготовлявшей в последуюшие годы терракты против руководителей ВКП(б) и Совправительства. С 1936 г. состоял членом к/р троцкистской военной организации, ставивпей своей задачей свержение Соввласти и реставрацию капитализма; Вел работу по сколачиванию к/р организации и вовлекал новых членов в к/р организацию. Виновным себя признал.
Статья 58-10, 58-8, 58-11, 58-1-b
Дата расстрела 10.10.1938
120, 121, 122 протокол. Служил в деникиснкой армии писарем. Исключен из ВКП(б) за пьянство и бытовое разложение. Содержался в Тбилисской тюрьме. Определением № 363/н от 02.07.1957 г. Военного трибунала ЗакВО решение Тройки НКВД ГССР от 09.10.1938 г. отменено и дело прекращено за отсутствием состава преступления.