საქართველო რაჭის რაიონი |
| სამუშაო ადგილი | პროფესიით ეკონიმისტი. პენსიონერი. მარგანეცის მრეწველთა გაერთიანების ყოფილი დირექტორი. |
| ნასამართლობა | 1923 წელს დაპატიმრებულ იქნა შინსახკომის ორგანოების მიერ. | |
| დაპატიმრების თარიღი | 15.12.1937 | |
| სხდომის თარიღი | 29.03.1938 | |
| მომხსენებელი | მომხსენებელი: კორხმაზიანი. | |
| მონაწილეობდნენ | თავმჯდომარე - შინსახ. კომისარი, 2 რანგის კომისარი გოგლიძე, წევრები: რესპუბლიკის პროკურორი ტალახაძე, მდივანი - შინსახკომის მე-8 განყოფილების უფროსი, კაპიტანი მოროზოვი; |
რომ იყო გერმანიის დაზვერვის აგენტი. ახორციელებდა აქტიურ ჯაშუშურ საქმიანობას. ჩამოაყალიბა აგენტურული ქსელი, რომელსაც პირადად ხელმძღვანელობდა.
| მუხლი | 58-1-a, 58-6, | |
| დახვრეტის თარიღი | 01.04.1938 |
სოციალ-ფედერალისტთა პარტიის წევრი 1902-1921 წლებში და ამ პარტიის ლიდერი. მენშევიკური პარლამენტის ყოფილი წევრი, მენშევიკური მთავრობის ყოფილი წარმომადგენელი ბერლინში. მოათავსეს თბილისის ციხეში. ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის სამხედრო ტრიბუნალის 22.02.1957 წლის განჩინებით # 105/н, სამეულის გადაწყვეტილება გაუქმებულია და საქმე შეწყვეტილია ბრალდების დაუმტკიცებლობის გამო.

| Дата рождения | 1869 | |
| Место работы | По профессии экономист. Пенсионер. Бывший руководитель объединения марганце-промышленников. |
| Судимость | В 1923 году арестовывался органами НКВД. | |
| Дата ареста | 15.12.1937 | |
| Дата заседания | 29.03.1938 | |
| Докладчик | Докладчик: Корхмазян. | |
| Участвовали | Председатель – нарком внудел ГССР, комиссар 2 ранга Гоглидзе, члены: прокурор ГССР Талахадзе, секретарь – начальник 8 Отдела НКВД ГССР, капитан ГБ Морозов. |
в том, что являлся агентом германской разведки, вел активную шпионскую работу, насадил разветвленную агентурную сеть, работой которой лично руководил.
| Статья | 58-1-a, 58-6, | |
| Дата расстрела | 01.04.1938 |
Надпись : "ВК 9". Член партии социал-федералистов с 1902 по 1921 г. и лидер этой партии. Бывший член меньшевистского парламента, представитель меншевистского правительства в Берлине. Содержался в Тбилисской тюрьме. Определением № 105/н Военного трибунала ЗакВО от 22.02.1957 г. решение Тройки отменено и дело прекращено за недоказанностью обвинения.