დაპატიმრების თარიღი | 25.11.1937 | |
რომ იყო კ/რ მეამბოხე ტერორისტული ორგანიზაციის წევრი, აფხაზეთის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის ხელმძღვანელის უკვე დაპატიმრებულ ჟუჟუნავას ჩვენებიდან ცნობილი გახდა, რომ კონსტანტინე კიაკის ძე ტარკილი იყო კ/რ ტერორისტული ორგანიზაციის წევრი, გადაიბირეს ამ ორგანიზაციაში თავად ჟუჟუნავას მიერ. ჟუჟუნავამ ჩვენება მისცა, რომ ტარკილს მიცემული ჰქონდა დავალება, მოემზადებინა ტერაქტი პარტიისა და საბჭოთა ხელისუფლების ხელმძღვანელების წინააღმდეგ. კ/რ ორგანიზაციის დაპატიმრებულმა წევრმა, იასონ დიმიტრის ძე ზარდანიამ 1937 წლის 6 დეკემბრის დაკითხვაზე თქვა, რომ 1935 წელს უკვე დახვრეტილი ხალხის მტერი აფხაზეთის მუშათა და გლეხთა მილიციის სამმართველოს უფროსი ვ. ლაკობა მას ეუბნებოდა, თითქოს ტარკილი იყო კ/რ შეთქმულებითი ორგანიზაციის წევრი. თავი არ ცნო დამნაშავედ.
დახვრეტის თარიღი | 19.01.1938 |
მოხსნილია აღრიცხვიდან აფხაზეთის ასსრ-ის უზენაესი სასამართლოს პრეზიდიუმის 02.12.1955 წლის დადგენილებით, სამეულის გადაწყვეტილება გაუქმებულია და საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის დაუსაბუთებლობის გამო.

Место работы | Заместитель начальника УШОСДОР НКВД. |
Показаниями арестованного члена к-р повстанческой террористической организации, б. НКВД (бывшего народного комиссара внутренних дел) Абхазии - Жужунава стало известно, что Таркил Константин Киакович состоит членом к-р террористической организации и был завербован в эту организацию самим Жужунава. Жужунава показал, что Таркилу было дано задание по подготовке терракта над руководителем партии и правительства и по вредительству в Ошосдоре (Отделе шоссейных дорог) НКВД. Арестованный член к-р повстанческой организации Зардания Ясон Дмитриевич на допросе от 6/12-37 г. показал, что в 1935 г. бывший начальник УРКМ Абхазии, ныне расстрелянный враг народа Василий Лакоба ему говорил о том, что Таркил Кямин (Константин) состоит членом к-р повстанческой организации. Виновным себя не признал.
Дата расстрела | 19.01.1938 |
Снят с учета на основании постановления Президиума Верховного суда Абхазской АССР от 02/12-1955 г., решение Тройки отменено и дело прекращено за недоказанностью обвинения.