სამუშაო ადგილი აფხაზეთის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის მდივანი
რომ იყო კ/რ ტერორისტული ორგანიზაციის წევრი, 1937 წელს გადაიბირა აფხაზეთის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარმა, ჟუჟუნავამ. დობროვოლსკაიამ იცოდა, რომ კ/რ ტერორისტული ორგანიზაცია ამზადებდა საბჭოთა ხელისუფლების ძალადობრივ დამხობას და ტერორისტულ აქტებს პარტიისა და მთავრობის ხელმძღვანელების წინააღმდეგ. ის დათანხმდა, შეესრულებინა ყველა კ/რ დავალება, რომელიც ამ ორგანიზაციის ხელმძღვანელობიდან წამოვიდოდა. აფხაზეთის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატიდან ჟუჟუნავას გადასვლის შემდეგ, დობროვოლსკაია სამუშაოდ დარჩა შინსახკომში და ასრულებდა კ/რ ორგანიზაციის აგენტის მოვალეობას, ფარულად გასცემდა აფხაზეთის შინსახკომ-ის მიერ კონტრრევოლუციის წინააღმდეგ მიმართულ ოპერატიულ-ჩეკისტურ ღონისძიებებს. ეს ცნობები მას კ/რ ორგანიზაციებისთვის უნდა გადაეცა ჟუჟუნავას მეშვეობით. თავი დამნაშავედ ცნო.
დახვრეტის თარიღი 19.01.1938
სკპ(ბ) წევრი 1920 წლიდან, თავი დამნაშავედ ცნო. ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის სამხედრო ტრიბუნალის 26.06.19562 წლის განჩინებით # 1326/н, სამეულის გადაწყვეტილება გაუქმებულია და საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის შემადგენლობის არარსებობის გამო. ნათესავებს განუცხადეს, რომ გარდაიცვალა გულის ინფარქტით 19.02.1943 წელს. სიკვდილი დარეგისტრირებულია ქ. სოხუმის მმაჩი-ს ბიუროში 18.10.1956 წელს, აქტი # 52.

| Отделение НКВД | НКВД Абхазской АССР | |
в том, что Добровольская М. В. состояла членом к-р терроистической организации, был завербована в эту организацию б. НКВД (бывшим народным комиссаром внутренних дел) Абхазии Жужунава в 1937 г. Добровольская знала о том, что к-р террористическая организация готовит насильственно свержение Сов. власти и теракты против руководителей партии и правительства. Добровольская дала согласие выполнять все к-р задания, которые будут исходить от руководства организацией. После перевода Жужунава из НКВД Абхазии, оставаясь на работе в НКВД Абхазии, Добровольская выполняла роль агента к-р организации, имея задачу выведывать оперативно-чекистские мероприятия, проводимые НКВД Абхазии по борьбе с контрреволюцией. Эти сведения она должна была передавать к-р организации через Жужунава. Виновной себя признала.
| Дата расстрела | 19.01.1938 |
Из семьи ремесленника. Состояла в ВКП(б) с 1920 г. Определением № 1326/н Военного трибунала ЗакВО от 26.06.1956 г. решение Тройки отменить и дело прекратить за отсутствием состава преступления. Объявлено - умер 19.02.1943 г. от инфаркта сердца. Смерть зарегистрирована в бюро ЗАГСа г. Сухуми 18.10.1956 г., акт № 52.