პროფესია | ექიმი | |
განყოფილება | ამიერკავკასიის რკინიგზის შინ. საქ. სახ. კომ. სახ. უშიშ. სამმ. საგზაო-სატრანსპორტო განყოფილება | |
სხდომის თარიღი | 21.06.1938 | |
მომხსენებელი | ხეჩუმოვი | |
რომ იყო ბაქოს რკინიგზის დისპანსერის პარტიული ორგანიზატორი. გაწევრიანდა კ/რ ტროცკისტულ, მავნებლურ-დივერსიულ ორგანიზაციაში. ზავოდსკი იყო მტრულად განწყობილი საბჭოთა სახელმწიფოს მიმართ და ახორციელებდა ა/ს აგიტაციას, არ უშლიდა ხელს ორგანიზაციის წევრების მავნებლურ საქმიანობას. ზავოდსკი დააპატიმრეს 29.03.1938 წ. იმყოფებოდა თბილისის ციხეში.
მუხლი | 58-7, 55-10, 58-11 | |
სასჯელის ზომა | 10 (ათი) წელი | |
[სხვა წყაროდან მონაცემებით, დაიბადა პენზის გუბ. სოფ. ჩემბარში.] 1919 წლიდან დაპატიმრებამდე იყო საკავშირო კპ(ბ)-ს წევრი. პატიმრობის ვადა აითვალოს 31.03.1938 წლიდან. შინსახკომის 15.02.1940 წლის დადგენილებით, სამეულის გადაწყვეტილება გაუქმებულია, გათავისუფლებულია ნასამართლეობის შენარჩუნებით. გაათავისუფლეს 1940 წლის 11 მარტს. სსრკ-ის მინისტრთა საბჭოსთან არსებულ სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის ამიერკავკასიის რკინიგზის განყოფილების 13.08.1955 წლის დადგენილებით, [რეაბილიტირებულია] დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო.

Место рождения Россия.
Место работы До ареста врач-ординатор терапевтического отделения Бакдиспансера (Бакинского?). Образование высшее медицинское.
Дата ареста 29.03.1938
Отделение НКВД ДТО УГБ НКВД ГССР Зак.ж.д.
Докладчик Хечумов
Участвовали Гоглидзе, Талахадзе, Церетели, Морозов
в том, что, являясь парторгом Бакинского ж. д. диспансера, входил в состав к-р троцкистской вредительско-диверсионной организации, будучи враждебно настроен, вел а/с агитацию, не препятствовал вредительской работе, проводимой участниками организации. Арестован 29/03 и содержится под стражей при Тбилисской тюрьме.
Статья 58-7, 55-10, 58-11
[По сведениям из другого источника, родился в с. Чембар Пензенской губ.] Член ВКП(б) с 1919 года, исключен в связи с арестом. Срок считать с 31.03.1938 г. Постановление НКВД от 15.02.1940 г. решение Тройки отменить, освободить с оставлением судимости. Освобожден 11.03.1940 г. Постановлением КГБ при СМ СССР ЗКВ ж/д от 13.08.1955 г. [реабилитировать] за отутствием состава преступления.