აზერბაიჯანი პერებედალი სოფ. |
| სამუშაო ადგილი | ექიმი, დაპატიმრებამდე იყო სსრკ-ის ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარე და ამიერკავკასიის სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე. |
| დაპატიმრების თარიღი | 26.07.1937 | |
| სხდომის თარიღი | 08.02.1938 | |
რომ იყო "აზერბაიჯანის ნაციონალური ცენტრის" ორგანიზატორი და ხელმძღვანელი, ახორციელებდა აქტიურ დივერსიულ-მავნებლურ საქმიანობას, ამზადებდა ტერორისტულ აქტებს საკავშირო კპ-სა და საბჭოთა ხელისუფლების ხელმძღვანელთა წინააღმდეგ. ამასთან ერთად, ახორციელებდა ჯაშუშურ და დაზვერვით საქმიანობას უცხოეთის სახელმწიფოების სასარგებლოდ. თავი დამნაშავედ სცნო
| მუხლი | 58-7, 58-11 | |
| დახვრეტის თარიღი | 09.02.1938 |
1918 წ-დან იყო საკავშირო კპ(ბ)-ის წევრი. საკავშირო კპ(ბ)-ის ცენტრალური კომიტეტის წევრობის ყოფილი კანდიდატი. ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის სამხედრო ტრიბუნალის 1955 წლის 6 დეკემბრის განჩინებით მისი საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო. საარქივო-საგამომძიებლო საქმე # 27216 გადაგზავნილ იქნა აზერბაიჯანის სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის სააღრიცხვო-საარქივო განყოფილებაში ქ. ბაქოს არქივში მუდმივად შესანახავად. საქმე დარეგისტრირებულია იქ შეწყვეტილ საქმეების არქივში ნომრით # 16646.

Азербайджан Дивиченский р-н Перебедаль с. |
| Место работы | Врач. До ареста- председатель Центрального Исполнительного Комитета СССР и председатель Закавказского Совета Народных Комиссаров. |
| Дата ареста | 26.07.1937 | |
| Дата заседания | 08.02.1938 | |
| Докладчик | Докладчик: Кримян | |
| Участвовали | Председатель – Гоглидзе, члены: Церетели, Талахадзе, секретарь – Морозов. |
Материалами следствия изобличен в том, что являлся организатором и руководителем "Азербайджанского национального центра", вел активную диверсионно-повстанческую работу, подготавливая террористические акты против руководителей ВКП(б) и Совправительства. Наряду с этим осуществлял активную шпионско-разведывательную работу в пользу иностранных государств. Виновным себя признал.
| Дата расстрела | 09.02.1938 |
Член ВКП(б) с 1918 г. Кандидат в члены ЦК ВКП(б). Мусабеков Газанфар Махмудович определением Военного трибунала ЗакВО от 6 декабря 1955 года реабилитирован, его дело производством прекращено за отсутствием состава преступления. Архивно-следственное дело № 27216 переслано в УАО КГБ Азербайджанской ССР г Баку для постоянного хранения. Дело зарегистрировано у них в архиве прекращенных дел под № 16646.