ეროვნება | აბაზგი | |
სამუშაო ადგილი | "საქმშენის" თანამშრომელი. წარსულში საქართველოს მუშათა და გლეხთა მილიციის სამმართველოს თანამშრომელი. |
ნასამართლობა | იყო დაპატიმრებული 1927 წელს. | |
დაპატიმრების თარიღი | 08.12.1937 | |
განყოფილება | საქართველოს სსრ-ის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის სახ. უშიშ. სამმ.-ოს მე-5 განყოფილება | |
მომხსენებელი | მომხსენებელი - კომოლცევი | |
მონაწილეობდნენ | თავმჯდომარე – ქობულოვი, წევრები: წერეთელი, ტალახაძე, მდივანი – მოროზოვი. |
რომ 1931 წელს სიმონ ხმალაძემ გადაიბირა კ/რ ტერორისტულ მემარჯვენე ორგანიზაციაში, რომლის მიზანიც იყო საბჭოთა ხელისუფლების დამხობა და ტერორისტული აქტების მოწყობა სკკპ(ბ)-სა და საბჭოთა ხელისუფლების ლიდერებზე. ანჩაბაძე ასევე ახორციელებდა კ/რ სამუშაოებს. წარსულში იყო მენშევიკთა არმიის კავალერიის ოფიცერი, აქტიურად იბრძოდა ბოლშევიკების წინააღმდეგ. ბრალდებულმა თავი დამნაშავედ სცნო.
მუხლი | 58-8, 58-11, 58-13 | |
მენშევიკთა ყოფილი ოფიცერი. ამიერკავკასიის სამხედრო ოლქის სამხედრო ტრიბუნალის 31.07.1956 წლის განჩინებით # 621/н, სამეულის გადაწყვეტილება გაუქმდა და საქმე შეწყვეტილია დანაშაულის ნიშნების არარსებობის გამო. ნათესავებს განუცხადეს, რომ გარდაიცვალა გულის უკმარისობით 20.01.1943 წელს. სიკვდილი დარეგისტრირებულია ქ. თბილისის კალინინის რ-ნის მმაჩის ბიუროში 13.10.1956 წელს, აქტი # 139.

Место работы | До ареста сотрудник "Грузстроя." В прошлом работник УРКМ Грузии. |
В 1931 г. был завербован Хмаладзе Семеном в к-р террористическую организацию правых, ставившей своей целью свержение Советской власти и террористические акты над руководителями ВКП(б) и Совправительства. Будучи завербован Анчабадзе, вел к-р работу. В прошлом, в бытность офицером кавалерии меньшевитской армии, активно боролся против большевиков. Виновным себя признал.
Статья | 58-8, 58-11, 58-13 | |
Бывший меньшевистский офицер. Определением № 1621/н Военного трибунала ЗакВО от 31.07.1956 г. решение Тройки отменить и дело прекратить за отутствием состава преступления. Объявлено - умер 20.01.1943 г. от порока сердца. Смерть зарегистрирована в бюро ЗАГСа Калининкого р-на гор. Тбилиси 13.10.1956 г., акт № 139.